Nejnovější zprávy z Církev.cz

Arcidiecézní Charita uspořádala setkání podporovatelů válkou zasažené Ukrajiny

Arcidiecézní charita Olomouc uspořádala v sobotu 25. května 2024 významnou akci pro své dárce a podporovatele, kteří neúnavně pomáhají válkou zasažené Ukrajině. Akce v olomouckém Arcibiskupském paláci proběhla ve slavnostním a vřelém duchu, s bohatým programem plným poděkování, prezentací a uměleckých vystoupení.

Číst dál

FOTOGALERIE: Moravská pouť seniorů

Ve čtvrtek 23. května 2024 se uskutečnila na Svatém Hostýně pouť seniorů. Mši svatou na venkovním liturgickém prostoru celebroval apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který následně požehnal nové zpovědnice a zpovědní místnost v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. V rámci odpoledního programu se apoštolský nuncius Okolo setkal s poutníky na besedě, při níž odpovídal na dotazy poutníků. Celá pouť byla ukončena májovou pobožností, kterou vedl P. Jiří Zámečník.

Číst dál

Salesiáni v Pardubicích otevřeli zrekonstruované centrum

Po několika letech příprav a rekonstrukce požehnal v neděli 26.května salesiánské centrum v Pardubicích královéhradecký biskup Jan Vokál.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. května do 2. června 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Právě vyšlo další číslo časopisu Fermentum

Třetí číslo letošního ročníku časopisu Fermentum (3/2024) se stálou přílohou Živá teologie je k dispozici na e-shopu Cirkev.cz. Koupit si můžete buď zvýhodněné roční předplatné, nebo samostatně jednotlivá vydání časopisu.

Číst dál

Papež na mši s dětmi: Duch Svatý nás provází životem

Závěrečnou událostí prvního Světového dne dětí, akce pořádané na žádost papeže Františka, na které se včera na Olympijském stadionu v Římě sešlo asi 50 tisíc mladých, byla mše svatá na Svatopetrském náměstí. Na slavnost Nejsvětější Trojice Svatý otec řekl, že “Bůh nás stvořil, Ježíš nás zachránil a Duch Svatý nás provází celým životem“.

Číst dál

Svatý otec oslavil v Římě první Světový den dětí

Papež František požádal děti, které se sešly na Olympijském stadionu Římě v rámci prvního Světového dne dětí, aby se modlily za své vrstevníky, kteří trpí válkou a nespravedlností. Povzbudil je také, aby i nadále snily o lepší budoucnosti.

Číst dál

Papež se setkal s ukrajinskými a palestinskými dětmi v rámci Světového dne dětí

P. Marcin Schmidt, generální sekretář nadace “5P Global Foundation“ doprovodil v sobotu 25. května do Vatikánu asi třicet dětí z Ukrajiny, Palestiny, Běloruska a Indonésie, aby se setkali se Svatým otcem.

Číst dál

Nuncius seniorům: „Přijímejte nové myšlenky, ale zůstaňte zakořeněni v hodnotách“

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo přivezl seniorům na Hostýn úsměv i dobré slovo. Na poutním místě se ve čtvrtek 23. května uskutečnila vůbec první Moravská pouť seniorů, kterou koordinovala pastorační centra olomoucké, brněnské a ostravsko-opavské diecéze.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť ke sv. Zdislavě

V sobotu 25. května 2024 se v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí konala slavnostní pouť ke sv. Zdislavě.

Číst dál

Slavnostní předání pověření účastníkům „Kurzu pro služebníky Eucharistie“

V sobotu 25. května 2024 v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích slavnostně předal českobudějovický biskup Vlastimil Kročil pověření pro mimořádnou službu pro podávání Eucharistie při mši svaté a při návštěvách nemocných celkem 50 mužům, kteří navštěvovali letos a v části minulého roku „Kurz pro služebníky Eucharistie“.

Číst dál

Královéhradecká diecéze má nové kněze

Z rukou královéhradeckého biskupa Jana Vokála přijali v sobotu 25.května kněžská svěcení P. Michal Šramko a P. Jan Pecháček.

Číst dál

AŽNAVĚKY druhý díl

Tři Pavlové - biskup, generální vikář a vikář pro pastoraci - se loni před Vánoci rozhodli představit diecézi a vše, co se v ní děje, okem kamery. Společně vydali pilotní díl videozpravodaje AŽNAVĚKY, ve kterém shrnuli to nejdůležitější, co se v brněnské diecézi v posledních měsících událo. Videolist teď na konci května pokračuje druhým dílem. I v něm se můžete ohlédnout za stěžejními akcemi, dozvědět se o všem, čím diecéze aktuálně žije i o tom, co ji čeká.

Číst dál

Biskup Martin David požehnal Duchovní centrum v Těrlicku

Starý kostel Nejsvětější Trojice v Těrlicku zatopila okolo roku 1960 přehrada. Když místní věřící hledali nové místo k bohoslužbám ve středu nově vzniklé obce, dostali se až k budově přístavby školy. Tu získala farnost do vlastnictví a vybudovala si v ní Duchovní centrum. Kapli požehnal ve středu 22. května ostravsko-opavský biskup Martin David.

Číst dál

Víkend slavnosti Nejsvětější Trojice v ostravsko-opavské diecézi

První neděle po Letnicích s sebou přináší slavnost Nejsvětější Trojice. Co kromě poutí ke cti Otce, Syna a Ducha svatého můžeme prožít o nadcházejícím víkendu? Pěší pouť, pouť vděčnosti, žehnání kapličky, modlitební večer v Ostravě-Radvanicích i akci pro rodiny. Pojďme si je představit.

Číst dál

Zpráva o chystaném svatořečení mučedníků z Damašku byla v Sýrii přijata s nadšením

V syrském Damašku byla zpráva o kanonizaci jedenácti damašských mučedníků přijata s nadšením a nadějí, jak uvedl P. Firas Lufti, správce františkánského kláštera Bab-Touma, kde k zabití františkánských misionářů a laických věřících maronitské církve došlo.

Číst dál

Kardinál Fernández v Káhiře: Církev sdílí koptské prohlášení o homosexualitě

Katolická církev sdílí učení koptské církve o homosexualitě a vítá její pastorační přístup, prohlásil prefekt vatikánského Dikastéria pro nauku víry kardinál Victor Fernández, kterého přijal na audienci koptský patriarcha Tawadros II. Tématem rozhovoru bylo vatikánské prohlášení Fiducia supplicans, týkající se mimo jiné žehnání osob žijících ve stejnopohlavních svazcích, které se setkalo s ostrou reakcí koptské církve.

Číst dál

Myslkovice: Slavnostní odlití zvonu pro kapli v Křenově

Středa 15. května 2024 se zapsala do historie osady Křenov, která je dnes místní částí obce Kájov. Do Myslkovic na Táborsku se vydali zástupci Kájova a Křenova v čele se starostou Danielem Vejvodou. Doprovázel je českokrumlovský vikář Prel. Mgr. Václav Pícha, JC.D.

Číst dál

FOTOGALERIE: Te Deum v bazilice sv. Markéty na Břevnově v Praze

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, celebroval ve čtvrtek 23. května v bazilice sv. Markéty na Břevnově v Praze mši svatou na poděkování za uplynulý akademický rok 2023/2024 na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Přítomni byli studenti z KTF UK.

Číst dál

FOTOGALERIE: Requiem za arcibiskupa Karla Otčenáška

Biskup Jan Vokál sloužil ve čtvrtek 23. května bohoslužbu na památku 23. královéhradeckého biskupa Karla Otčenáška, který zemřel přesně před 13 lety.

Číst dál

Papež František: Žehnat homosexuálním svazkům není možné

“To, co jsem dovolil, nebylo žehnání svazků,” říká papež František. Svatý otec poskytl rozhovor moderátorce a šéfredaktorce večerních zpráv americké televizní stanice CBS Norah O’Donnellové. V hodinovém speciálu odvysílaném 20. května se dotkl celé řady aktuálních témat a objasnil rovněž svůj postoj k tématům obsaženým v nedávné věroučné deklaraci Fiducia Supplicans ohledně žehnání stejnopohlavním párům.

Číst dál

Carlo Acutis bude svatořečen

Papež František při audienci s kardinálem Semerarem, prefektem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, schválil dekrety, které povedou ke kanonizaci mladíka pohřbeného v Assisi, bl. Carla Acutise.

Číst dál

VIDEO: Svobodně do kostela?

To, že my můžeme žít a vyznávat svou víru svobodně, není zdaleka samozřejmé. O pronásledování pro víru a svobodě vyznání hovoří v novém videu litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

Číst dál

První cena udělovaná vatikánskou Nadací Jana Pavla II. putuje do Ugandy

Ocenění Centra Jana Pavla II pro spravedlnost a mír v Kampale je jistě poctou všemu, co tato instituce dělá pro uprchlíky, děti ulice a prevenci nových forem otroctví. Zároveň také ukazuje, jak velký vliv měl Jan Pavel II. na církev v Africe, řekl kardinál Kurt Koch při předávání nového ocenění, které udílí vatikánská Nadace Jana Pavla II.

Číst dál

VIDEO: Reportážní ohlédnutí za výročím kardinála Berana a prof. Skalického

Papežská kolej Nepomucenum v Římě hostila kolokvium o kardinálu Beranovi, který před 55 lety v této koleji prožil poslední chvíle svého života. Své zkušenosti předal kardinál Marcello Semeraro z Dikasteria pro svatořečení, ale i prof. Karel Skalický, který zde zároveň oslavil své devadesátiny. V reportáži TV NOE uslyšíte také plzeňského biskupa Tomáše Holuba a hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka.

Číst dál

Vyšel květnový Nezbeda a Cvrček

V květnovém výtisku Nezbedy čtenáři naleznou rozhovor s řeholní sestrou Marií Kučerovou FMA Je dobré učit se žít pro druhé, životní osudy Daniela Defoe v rubrice Osobnosti křesťanského světa, tři povídky Dnes čte táta, Co je lepší? a Tři skály, další pokračování životních příběhů indiánské mohawské dívky sv. Kateri Tekakwithy a další tradiční rubriky. Květnový Cvrček učí malé čtenáře, že Pán Bůh dal každému z nás maminku, aby se o něj starala a pomáhala mu vyrůst v dobrého člověka.

Číst dál

Svatá Rita, vzácná perla Umbrie

22. května se slaví liturgická památka svaté Rity z Cascie (asi 1380-1457), světice heroické schopnosti odpouštět. V roce 1627 ji blahořečil papež Urban VIII. a v roce 1900 ji kanonizoval Lev XIII. Její relikvie jsou uchovávány v poutním chrámu v Cascii. Je patronkou těch, kdo prožívají manželské krize a těžko řešitelné životní problémy.

Číst dál

Papež František: Pohlédněme na sebe s pokorou po Mariině vzoru

Pokora nás chrání před Zlým a před nebezpečím, že se staneme jeho spolupachateli. Je zdrojem pokoje ve světě i v církvi, učil dnes papež při generální audienci. V závěru série katechezí o ctnostech zdůraznil, že pokora, o níž mluví jako o poslední je ve skutečnosti vstupní branou pro všechny ostatní. "Mírnost, milosrdenství a čistota srdce vycházejí z vnitřního pocitu malosti," řekl František.

Číst dál

Festival PilsAlive rozezněl nádvoří františkánského kláštera v Plzni

Kapely a scholy hrající křesťanskou hudbu vystoupily na dalším ročníku hudebního festivalu PilsAlive, který se konal v sobotu 18. května na nádvoří bývalého františkánského kláštera v Plzni.

Číst dál

Poděkování za kostelní sbírku na opravu kostela v Chlumu u Třeboně

V pondělí 25. března 2024 vypukl požár v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Vážně byly poškozeny vzácné varhany a jižní boční loď kostela – konkrétně část střechy, stropů a podlahy.

Číst dál

Frýdek-Místek je Boží město. Chce to dokázat festival, který chystají všechny církve ve městě

Spojeni lávkou – spojeni láskou. To je motto festivalu Boží město, který se do Frýdku-Místku vrací po dvou letech. Cílem je spojovat lidi z obou břehů Ostravice i různých církví a společně poodhalit smysl života, který je v Boží lásce. Odehraje se v sobotu 25. května.

Číst dál

Stará fara v Trnávce se pod rukama skautů proměnila v nové centrum

Rozsáhlá rekonstrukce staré fary v Trnávce zdárně došla k cíli. Skauti se statečně poprali s finanční i pracovní stránkou projektu. Nyní, po pěti letech, zvou na slavnostní otevření. V sobotu 25. května nejprve oslaví mši svatou s generálním vikářem Janem Czudkem v kostele v Trnávce a pak hotovému dílu požehná ostravsko-opavský biskup Martin David.

Číst dál

Recenze filmu Díra: Meditace se stádem krav

Přinášíme recenzi filmu Díra, který můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

Číst dál

Papež František vyjádřil soustrast k úmrtí íránského prezidenta

Papež František vyjádřil soustrast íránskému duchovnímu vůdci Alí Chameneímu v souvislosti s úmrtím prezidenta Raisího a ministra zahraničí Amira-Abdollahjana.

Číst dál

FOTOGALERIE: Mše svatá za policisty padlé ve službě

V pátek 17.5. celebroval zádušní mši svatou za padlé policisty J. Exc. Zdenek Wasserbauer, kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, pomocný biskup pražský, generální vikář pražské arcidiecéze

Číst dál

Brněnská diecéze má novou vizuální identitu. Spolu s ní mění tvář i styl komunikace

Nové logo, barvy nebo typografie. Ale hlavně nový přístup ke komunikaci směrem k věřícím i všem ostatním obyvatelům jižní Moravy a Vysočiny. Vizuální identita brněnské diecéze má posílit povědomí o tom, kdo diecézní společenství tvoří a co všechno nabízí v rámci duchovního i kulturního dědictví. V České republice je brněnské biskupství prvním úřadem svého druhu, který se na cestu její tvorby vydal.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pietní akce v Terezíně připomněla oběti nacismu

V neděli 19. května 2024, za účasti prezidenta republiky, předních představitelů politického a duchovního života a veřejnosti, proběhla tradiční Terezínská tryzna, pietní slavnost k uctění památky obětí nacistické perzekuce.

Číst dál

Plzeňský biskup Tomáš Holub požehnal pramen v Konstantinových Lázních

Zahájení lázeňské sezóny je tradičně spojené s žehnáním pramenů. V Konstantinových Lázních plzeňský biskup Tomáš Holub v sobotu 18. května požehnal místní Prusíkův pramen.

Číst dál

FOTOGALERIE: Žehnání motorek ve Cvikově

V sobotu 18. května 2024 od 10 hodin se před kostelem sv. Alžběty Uherské ve Cvikově konal již 6. ročník žehnání motocyklů, kterému předcházela motorkářská mše svatá, celebrovaná místním farářem P. Rudolfem Repkou. Během akce také probíhala dobrovolná sbírka pro nadaci Kapka Naděje.

Číst dál

Pražské arcibiskupství spustilo vlastní Instagram

Arcibiskupství pražské na konci jara začalo přispívat na sociální síť Instagram. Jde o další krok v přibližování se nejen věřícím, ale též širší veřejnosti. Smyslem přítomnosti na platformě je v první řadě propojení se s mladší generací a subkulturou uživatelů sociálních sítí. Arcibiskupství zve srdečně k odběru nového kanálu.

Číst dál

Kam bude směřovat česká liturgická hudba?

KTF UK v Praze a ČBK pořádají ve středu 22. května kolokvium o liturgické hudbě s názvem "Česká liturgická hudba – otevřená budoucnost". Tuzemští i zahraniční odborníci na liturgickou hudbu budou společně diskutovat o dalším směřování české liturgické hudební tvorby.

Číst dál

Papež v září navštíví Lucembursko a Belgii

Tisková kancelář Svatého stolce v pondělí 20. května oznámila, že papež František absolvuje ve dnech 26.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠29. září 2024 apoštolskou cestu do Lucemburska a Belgie.

Číst dál

Jak se změnil život dívky, které se během Světových dnů mládeže vrátil zrak?

Jimena, mladá žena, které se vrátil zrak po přijetí svatého přijímání během Světových dnů mládeže (SDM) v Lisabonu v srpnu 2023, popsala agentuře ACI Prensa, jak tento okamžik prožívala, o svém návratu domů a o podrobnostech zvláštního setkání s papežem Františkem během pouti, kterou se svou rodinou podnikla do Říma, aby poděkovala Panně Marii za tento zázrak.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svatodušní vigilie a biřmování napříč Českou republikou

Věřící o víkendu ve svých farnostech oslavili slavnost Seslání Ducha Svatého účastí na svatodušní vigilii nebo při nedělní liturgii Seslání Ducha Svatého, při které v některých farnostech udělovali biskupové svátost biřmování.

Číst dál

Papež jmenoval kardinála Tagleho zvláštním velvyslancem na eucharistický kongres v USA

Svatý otec jmenoval Jeho Eminenci kardinála Luise Antonia G. Tagleho, proprefekta Dikasteria pro evangelizaci, svým zvláštním velvyslancem na Národním eucharistickém kongresu ve Spojených státech amerických, který proběhne od 17. července do 21. července 2024 v Indianapolis.

Číst dál

Na Svatém Hostýně se uskuteční pouť lékařů a zdravotníků

15. června se na Svatém Hostýně uskuteční pouť lékařů, zdravotních sester, nemocničních kaplanů a dalších pracovníků ve zdravotnictví.

Číst dál

Profesor Karel Skalický slaví 90 let

Dnes, 20. května 2024, slaví 90. narozeniny emeritní profesor Teologické fakulty Jihočeské Univerzity, česko-římský teolog a hlubocký rodák Karel Skalický.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. května 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež František o naslouchání Duchu Svatému

Papež František během pravidelné promluvy při Regina Coeli vyzývá věřící, aby se ptali sami sebe, jestli naslouchají Duchu Svatému. Pomoci může každodenní četba Písma, adorace nebo čas v tichu před Pánem.

Číst dál

Papež při svatodušní vigilii: Duch Svatý proměňuje naše životy

Papež František letošní svatodušní vigilii slavil s obyvateli Verony na stadionu Bentegodi, který navštívil během jednodenní pastorační návštěvy Verony. Při mši svaté mluvil o veliké odvaze, kterou přináší Duch Svatý do života apoštolů, potažmo do života každého křesťana.

Číst dál

Papež ve Veroně: Mír se buduje prostřednictvím dialogu

Papež František v sobotu 18.5. odcestoval na jednodenní pastorační návštěvu Verony. Téma návštěvy se týkalo spravedlnosti a míru.

Číst dál

Papež František v dopise slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové vyjadřuje svoji blízkost a solidaritu

Papež František zaslal dopis prezidentce Zuzaně Čaputové, vyjádřil zde svoji blízkost a solidaritu v souvislosti s útokem na premiéra Roberta Fica. Podle mluvčího prezidenta Slovenské republiky Martina Strižince "Svatý otec píše, že smutnou zprávu o atentátu na premiéra přijal s bolestí".

Číst dál

Ekumenická bohoslužba olomouckých církevních škol

Ve čtvrtek 9. května 2024, o slavnosti Nanebevstoupení Páně, se v katedrále sv. Václava v Olomouci uskutečnila ekumenická bohoslužba olomouckých církevních škol. Konala se pod záštitou arcibiskupa Josefa Nuzíka a synodního seniora Českobratrské církve evangelické Pavla Pokorného. Předsedajícími byli biskup Antonín Basler spolu s bratrem seniorem Vlastislavem Stejskalem z Českobratrské církve evangelické.

Číst dál

Před 55 lety zemřel kardinál Josef Beran

Osobnost kardinála Josefa Berana připomnělo mezinárodní kolokvium v Papežské koleji Nepomucenum, kde 17. května 1969 zemřel. “Průzračná osobnost, muž jasných voleb a odvahy,” řekl o něm Johan Ickx, ředitel Historického archivu vatikánského státního sekretariátu.

Číst dál

Nové normy o domněle nadpřirozených jevech

Papež František schválil nové normy, podle kterých se bude postupovat v případech domněle nadpřirozených jevů. Předvídají šestistupňové hodnocení, od nihil obstat po negativní soud. Nový dokument Dikasteria pro nauku víry, který vstoupí v platnost v neděli 19. května 2024, aktualizuje církevní normy ohledně nadpřirozených jevů.

Číst dál

Vlčí doupě: Světový den dětí – Dítě Ježíš

Seriál o svatých dětech přináší nový pohled očima dětí na devět malých světců a světic. Natočeno v rámci novény před Světovým dnem dětí v Římě 2024.

Číst dál

Herec Roberto Benigni se připojí k papeži Františkovi při příležitosti Světového dne dětí

Poslední květnový víkend oslaví papež František Světový den dětí společně s italským hercem Robertem Benignim a fotbalovou hvězdou Gianluigi Buffonem.

Číst dál

Kardinál Pizzaballa navštívil Gazu

Jeruzalémský latinský patriarcha kardinál Pierbattista Pizzaballa ve středu 15. května navštívil farnost Svaté rodiny v Gaze, kam se vydal poprvé od vypuknutí izraelsko-hamaské války, aby vyjádřil solidaritu a podporu této malé komunitě.

Číst dál

Tiskoví mluvčí biskupských konferencí Evropy debatovali o "lidském využití" umělé inteligence

Rada evropských biskupských konferencí (CCEE) pořádala od 13. do 17. května v Lisabonu setkání tiskových mluvčích a vedoucích oddělení komunikace biskupských konferencí zemí Evropy. Hlavním tématem přednášek a debat byly výzvy spojené s umělou inteligencí. Českou biskupskou konferenci v Portugalsku zastupovala Monika Klimentová, vedoucí tiskového odboru.

Číst dál

Papež: Mladí mohou překonat propast mezi katolíky a pravoslavnými

Při čtvrteční audienci přijal Svatý otec generálního ředitele Diakonie Apoštolské církve Řecka, metropolitu Agathangelose. Mluvili spolu o zejména o naději do budoucna, kterou představují mladí lidé.

Číst dál